هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید و به آینه نگاه می کنید با دو چشم پف کرده روبرو می شوید که به این راحتی ها قصد ندارند شما را رها کنند. پف های زیر چشم فرد را خسته، خواب آلود و بیمارگونه نشان می دهند و گاه و بی گاه به سراغ شما می آیند. نگران نباشید، در اینجا قصد داریم چندین راه موثر به شما معرفی کنیم تا بدون رفتن زیر تیغ جراحی، پف چشم های خود را کاهش دهید.

تکنیک های درمانی سریع

۱- چند لیوان آب خنک بنوشید.

گاهی چشم ها به دلیل نگهداشت آب در اثر تراکم بالای نمک در اطراف چشم ها ایجاد می شوند. اگر شب قبل هنگام خواب شام پر نمکی خورده باشید یا برای مدتی گریه کرده باشید، صبح فردا با چشم های پف کرده روبرو می شوید. نوشیدن چند لیوان آب تعادل را به این ناحیه از بدن باز می گرداند و ورم زیر چشم ها را کاهش می دهد.

 • اگر چشم های شما در طول روز تمایل به پف کردگی دارند، فراموش نکنید که به طور مرتب آب بنوشید.
 • از نوشیدنی هایی که باعث دفع سریع آب بدن می شوند مانند کافئین و الکل دوری کنید.

۲- یک چیز خنک روی چشم هایتان قرار دهید.

پف ایجاد شده در زیر چشم به دلیل حبس شدن نوعی مایع در نسوج اطراف چشم شکل می گیرد که یک حالت ورم کردگی را ایجاد می کند.
از آنجایی که روش های کاهش پف چشم، شبیه به دیگر روش های موجود برای کاهش هرگونه ورم دیگری است، می توانید با استفاده از انواع کمپرس های سرد، این ورم کردگی را کاهش دهید.

 • قرار دادن برش های باریک خیار بر روی چشم می تواند به طور موقت پف زیر چشم ها را کاهش دهد. در حالی که آنها را روی یپلک های بسته چشم قرار داده اید، برای ۱۵ دقیقه (یا تا زمانی که خنکی خود را از دست بدهند) به پشت بخوابید.
 • یک جایگزین بی دردسر هم استفاده از دو قاشق غذاخوری است که در یخچال خنک شده است. می توانید به صورت روزانه پشت قاشق ها را روی چشم هایتان بگذارید تا پف زیر چشم کاهش پیدا کند.
 • از یک کیسه چای خیس شده با آب جوش که در یخچال خنک شده باشد استفاده کنید.  به مانند برش های باریک خیار، خنکی موجود گردش خون در آن ناحیه را کاهش می دهد، اما چای یک خاصیت دیگر نیز دارد و آن هم تاثیر جمع کنندگی نسوج زیر چشم است.

۳- از محلول منقبض کننده یا آسترینجنت (astringent) استفاده کنید.

می توانید آسترینجنت را به صورت کرم را تونیک خریداری کنید. این ماده با جمع کردن پوست اطراف چشم ها به کاهش پف چشم ها کمک می کند. دو تکه پنبه آرایشی را با محلول یا کرم آسترینجنت آغشته کنید، با چشمان بسته به پشت دراز بکشید و تکه های پنبه را برای ۱۰ دقیقه روی پف چشم ها قرار دهید. سپس صورت خود را با آب خنک بشویید.

۴- روی محل پف کردگی سیب زمینی خام قرار دهید.

گفته می شود که سیب زمینی حاوی آسترینجنت و خواص منقبض کنندگی طبیعی است.

 • یک سیب زمینی کاملا شسته شده و تمیز را به دو نیم کنید و آنها را برای ۱۰ دقیقه روی چشم ها قرار دهید.
 • سیب زمینی رنده شده بهتر چشم ها را می پوشاند. مقداری سیبزمینی خام رنده شده را برای ۱۵ دقیقه روی پف کردگی قرار دهید و سپس صورت خود را بشویید.

۵- کمی ورزش کنید.

تحرک بدنی باعث افزایش و بهبود گردش خون در بدن می شود و به جای انباشتگی مایعات به حرکت آنها در سرتاسر بدن کمک میکند.

استراتژی های بلند مدت

 

۱- به اندازه کافی بخوابید.

اگر پف چشم های شما در تمام طول روز ادامه دارد، احتمالا از کمبود خواب رنج می برید یا کیفیت خواب مناسبی ندارید.  پف زیر چشم یکی از علایم شایع کمبود خواب است. حدافل ۷ تا ۸ ساعت خواب با کیفیت داشته باشید.

۲- هنگام خواب سرتان را نسبت به بدن بالاتر قرار دهید.

پف چشم ها بعد از خواب چندان غیر معمول نیست. یکی از دلایل احتمالی این است که وقتی شما برای چندین ساعت به صورت افقی می خوابید و بعد بلند می شوید، مایع زیر چشم که برای مدتی در آنجا بی حرکت قرار داشته است، ناگهان با بلند شدن شما و جاذبه به سمت پایین کشیده می شود. این نوع ورم کردگی به هر حال با گذر کمی زمان بر طرف می شود. برای کاهش این مسئله، هنگام خواب سرتان را نسبت به تنه بالتر قرار دهید تا مایع جمع شده زیر چشم به ناگاه با بلند شدن شما از زیر چشم خارج نشود.

۳- با پوست صورت با ملایمت رفتار کنید.

پوست صورت مخصوصا در ناحیه چشم ها بسیار نازک و انعطاف پذیر است و می تواند به دلیل فشار های غیر معمول وارده یا استفاده از مواد شیمیایی آرایشی به راحتی آسیب ببیند. برای جلوگیری از افتادگی و شل شدن پوست در ناحیه چشم ها عمکرد ملایم تری در مواجهه با این ناحیه به خرج دهید.

 • برای پاک کردن مواد آرایشی صورت، بهتر است از پاک کننده های موجود در بازار استفاده کنید که بدون نیاز به ایجاد فشار بر روی پوست صورت مواد آرایشی را در خود حل می کنند و بسیار راحت تر از روی پوست جدا می شوند.
 • هنگام خشک کردن صورت، حوله را با خشونت به پوست صورت نکشید. تنها کافی است حوله را روی قسمت های خیس صورت قرار دهید و با ملایمت جدا کنید.
 • اطراف چشم ها و پلک ها از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

۴- آلرژی خود را درمان کنید.

دلیل چشم های پف کرده معمولا آلرژی است که باعث تورم صورت و انباشت آب در این ناحیه می شود. با درمان حساسیت های فصلی می توانید مشکل پف کردگی چشم ها را به طور قابل ملاحضه ای کاهش دهید.

 • خود را از گرد و غبار، مواد غذایی حساسیت زا، حیوانات و دیگر عوامل احتمالی ایجاد کننده حساسیت دور نگه دارید.

۵- در رژیم غذایی خود تغییرات اساسی ایحاد کنید.

 • میزان نمک را در رژیم غذایی به نصف یا حتی کمتر کاهش دهید.
 • تا جای امکان از فست فود ها و مواد غذایی فرآوری شده دوری کنید. این مواد غذایی معمولا حاوی مقدار بسیار بالای سدیم هستند.
 • برای میان وعده و تنقلات، موز و کشمش بخورید. هر دو به کاهش نگهداشت مایع کمک می کنند.

۶- مطمئن شوید که شرایط دیگری باعث ایجاد پف چشم ها نشده باشد.

گاهی این ورم به دلیل عوارض جانبی شرایط دیگری ایجاد می شود که می تواند موقتی باشد.

 • حاملگی:  معمولا مرتبط است با نگهداشت مایعات
 • تغییرات هورمونی در دوره های ماهانه: معمولا مرتبط است با نگهداشت مایعات
 • التهاب پوست: پوست حساس که در برابر محرک ها ورم می کند
 • آلرژی یا حساسیت: می تواند باعث تراوشات درونی در بستر مویرگی زیر پوست شود.
 • مونونوکلئوسیس: چشم های پفکرده می توانند علائم زودهنگامی برای وجود عفونت باشند.
 • مصرف دارو: پف کردگی یا جمع شدن آب  می تواند عوارض جانبی مصرف دارو باشد.

استراتژی های دائمی

۱- آنچه که هستید را بپذیرید.

اگر بعد از مراجعه به دکتر متوجه شدید که مشکل خاصی وجود ندارد و این مشکل تنها مربوط به مسائل زیبایی شناسی می شود، بهتر است خودتان را تمام و کمال بپذیرید. گاهی این مشکل با بالا رفتن سن ایجاد می شود و گاهی بی هیچ دلیلی فقط اتفاق می افتد. روی دیگر ویژگی های بارز خود تمرکز کنید و به جای زیبایی روی جذابیت خود کار کنید که هدف اصلی زیبا بودن نیز در نهایت جذابیت بیشتر است.

۲- جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی – blepharoplasty) انجام دهید.

به عنوان آخرین سنگر، جراحی پلاستیک می تواند چربی های انباشته شده دور چشم را خارج کند و در ادامه با یک لیزر درمانی شما را به نتیجه دلخواه برساند.

نکته ها:

 • شاید توجه کرده باشید که پف چشم ها در هوای گرم بدتر می شود. کارایی بدن برای خروج مایعات از نسوج در هوای گرم کاهش پیدا می کند.
 • استفاده از الکل و تنباکو به صورت غیر مستقیم با ایجاد تغییرات هورمونی و اختلال در خواب موجب پف کردن زیر چشم ها می شود.
 • قبل از رفتن به رخت خواب و بعد از بیدار شدن مقدار زیادی آب بنوشید.
 • اگر پف زیر چشم ها شدید و ماندگار است، ممکن است علائم شدید بیماری مانند مشکلات کلیوی یا بیماری تیروئید باشد. در این شرایط حتما باید به دکتر مراجعه کنید.
 • مراقب نوع چایی که می نوشید باشید. اگر حساسیت داشته باشید، مصرف چای گیاهی مانند چای بابونه می تواند باعث ورم چشم ها شود.
 • بیش از چند ثانیه، آب خیلی سرد یا قالب یخ را روی پوست اطراف چشم قرار ندهید.
 • محصولات جدید آرایشی یا درمان های خانگی را با احتیاط استفاده کنید. اگر شرایط پف کردگی چشم ها بدتر شد یا هرگونه علائم دیگری بروز کرد، فورا استفاده از این مواد را متوقف کنید و در صورت تداوم مشکل حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.